Obserwatorzy

niedziela, 21 grudnia 2014

Na co zwracać uwagę będąc u kosmetyczki.

Cześć Dziewczyny!
Dzisiaj przychodzę do Was z takim luźnym postem do porannej kawy. A mianowicie napiszę kilka słów o tym na co należy zwracać uwagę będąc u kosmetyczki.
Zdecydowałam się na ten post ponieważ wiem że kobiety które nie siedzą w świecie kosmetycznym nie mają świadomości czym ryzykują i nie wiedzą jak powinna zachowywać się profesjonalna kosmetyczka. 
Kiedyś uważałam wszystkie kosmetyczki za GURU , które wiedzą wszystko co dotyczy ich dziedziny i że są w tym nieomylne. Myliłam się ,bardzo się myliłam. Idąc do szkoły kosmetycznej najważniejszym priorytetem od pierwszego dnia była higiena. Czułam się jak w sanepidzie , dezynfekowana kilkakrotnie, zabezpieczana rękawiczkami , maseczkami. Na początku uważałam to za przesadę jednak z czasem zdałam sobie sprawę z tego że jednak praca z klientem to duża odpowiedzialność. Jakim to zaufaniem musi obdarzyć nas klient nim zasiądzie u nas na fotelu. W salonach kosmetycznych przewija się masa klientów więc każdego dla bezpieczeństwa wszystkich trzeba traktować jako potencjalnie chorego. W tym wypadku kiedy właśnie tak będziemy się nastawiać nigdy nie dojdzie do sytuacji że przez głupotę coś przeniesiemy ,czy zrobimy komuś krzywdę. Nie każdy przecież ma odwagę powiedzieć w prost że jest chory albo jeszcze o tym nie wie. Zacznijmy od tego że kiedy idziemy do takiej szkoły gdzie nauczyciele przykładają do tego bardzo dużą wagę z czasem wchodzi nam to w nawyk. I sama już wiem że nie potrafiłabym już inaczej wykonać danego zabiegu bo mam już tak zaprogramowane nawyki. Czasami oczywiście bywa tak że mamy mało czasu więc jedna drugiej coś tam na szybko nałoży ,kwasy czy zrobi micro. Jednak z klientem trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie szczególnie kiedy wykonujemy zabiegi podczas których zdarzy się raz na kilkadziesiąt ale jednak przerwać ciągłość naskórka. Niestety przeraziłam się słysząc od koleżanek będących na praktykach że np. szefowa nie ma uprawnień ,jest po szkole bankowej a pracuje jako kosmetyczka. Niektóre mają kilka szkoleń. Niestety przekłada się to później na jakość pracy bo mają wyrobione swoje złe nawyki. W dodatku brakuje im wiedzy. A więc na co konkretnie zwracać uwagę?
-Po pierwsze wybierając się do kosmetyczki na zabieg twarzy zwróćcie najpierw uwagę na podejście do Was jako do klienta. Czy słucha Waszych potrzeb, czy potrafi coś doradzić. Zauważyłam że teraz kosmetyczki są ekonomiczne i podając na przykładzie np. kwasów gdzie mamy ich wiele rodzai do każdego typu cery kosmetyczki wykorzystują jeden kwas na każdy problem. Czasami skóra delikatna, sucha niepotrzebnie jest traktowana agresywnymi kwasami przeznaczonymi do skóry trądzikowej. Oczywiście za nim podejmie się zrobić jakikolwiek zabieg musi oczyścić twarz z makijażu i wykonać diagnozę lampą lupą i dopiero zadecydować co może zrobić a czego nie powinna. Pamiętajcie nie można robić niczego na oko. 

Klientka powinna być odpowiednio przygotowana do zabiegu. Powinna mieć założony peniuar ,opaskę lub czepek na głowie. Ramiona muszą być odkryte. Ważne jest również przygotowanie stanowiska pracy i samej kosmetyczki. Przed zabiegami łóżko powinno być zdezynfekowane specjalnym preparatem do dezynfekowania powierzchni i okryte prześcieradłem frote. Łóżko dodatkowo przed każdym zabiegiem musi być osłonione jednorazowym ręcznikiem który wymieniany jest po każdej klientce. Pułka na produkty również powinna być zdezynfekowana i okryta jednorazowym ręcznikiem nim kosmetyczka przygotuje sobie na niej potrzebne przybory i kosmetyki do wykonania zabiegu. Kosmetyczka powinna być czysta, zadbana, mieć związane włosy. Trzeba zwracać uwagę na to czy myje ręce przed zabiegiem, dezynfekuje i czy zabieg wykonuje w rękawiczkach. Oczywiście macie prawo też przed zabiegiem obejrzeć sprzęt oraz kosmetyki na jakich pracuje. Uwierzcie mi że jeżeli kosmetyczka wie że swoja pracę wykonuje dobrze to nigdy nie będzie dla niej tajemnicą to na czym pracuje. W razie czego warto też mieć kocyk dla klientki bo w każdej chwili może zrobić jej się chłodno. Jeżeli wszystkie punkty się zgadzają można przystąpić do zabiegu:)


-Kolejny ważny zabieg to pedicure. 
Jeżeli zasady dotyczące przedstawione wyżej kosmetyczki względem jej higieny są zachowane to przy tym zabiegu jest też kilka innych ważnych punktów których trzeba przestrzegać.
Nigdy ,absolutnie nigdy nie zgadzajcie się moczyć stóp w misce bez worka jednorazowego który chroni nas przed przenoszeniem różnych chorób skórnych. Miska i worek oczywiście muszą być dodatkowo zdezynfekowane. 
Zwracajcie uwagę czy kosmetyczka wypakowuje nowe frezy do frezarki czy też tarki. Najważniejsza rzecz to cążki. Jeżeli są wypakowywane z opakowania próżniowego które świadczy o tym że narzędzia są wysterylizowane możemy poddać się zabiegowi wycinania skórek inaczej nie ryzykujcie. Są też urządzenia sterylizujące dostępne dla gabinetów ,płyny i one też się fajnie sprawdzają jednak pamiętajcie że kiedy kosmetyczka wyciąga cążki z szuflady które sobie wolno leżały nie zgadzajcie się na wycinanie skórek w tym salonie. Ja pamiętam swój pierwszy raz u kosmetyczki kiedy wyciągnęła cążki i oczyszczała je palcami ze starych skórek. Kurcze wtedy nawet nie pomyślałam o tym żeby wstać i po prostu stamtąd wyjść. Oczywiście dezynfekcja powierzchni ,narzędzi przed każdym zabiegiem obowiązkowa. Kosmetyczka dla własnego komfortu powinna mieć założoną maseczkę na twarzy aby nie dostał jej się pył do narządów oddechowych.

-Ostatni dzisiaj z moich wywodów to będzie zabieg manicure.
Tutaj podobnie jak przy pedicure higiena ,higiena i jeszcze raz higiena jest najważniejsza. Cążki ,pilniczki wszystko musi być wysterylizowane. Zwróćcie również uwagę na biurko. Kosmetyczka powinna jego powierzchnię przy Was zdezynfekować, okryć jednorazowym ręcznikiem. Podkładkę również powinna zdezynfekować i również owinąć jednorazowym ręcznikiem. Nie do przyjęcia jest to aby każda klientka kładła ręce na nieosłoniętą podkładkę gdzie już wcześniej dotykało ją kilkadziesiąt klientek. To jest niehigieniczne. Oczywiście przy wycinaniu skórek rękawiczki obowiązkowe.


Warto zwrócić też uwagę na nakładanie parafiny. Jeżeli całe stopy i dłonie są w niej zanurzane to bądźcie pewne że przed Wami było już tam kilka o ile nie kilkanaście par stóp i dłoni. Parafinę powinno się nakładać pędzlem dla zachowanie higieny i bezpieczeństwa:).

Oczywiście tego wszystkiego jest o wiele więcej i mogłabym pisać o tym tak bez końca. Jednak to takie podstawowe zabiegi na które chodzi się do kosmetyczki. Pamiętajcie jednak że zawsze macie prawo być o wszystkim informowane w końcu tu chodzi o Wasze bezpieczeństwo. Fajnie wiedzieć wcześniej jak pracuje kosmetyczka. Czy ma wiedzę i talent czy po prostu została nią z przypadku;).
Dajcie znać czy chcecie więcej takich postów i do jakich kosmetyczek Wy trafiałyście:). 

Zdjęcia pożyczone z internetu.

1 komentarz:

  1. jak dla mnie - bardzo przydatny post! z ciekawością przeczytałam calutki :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy oddany komentarz. Dajecie mi wiele motywacji:)
Odwiedzam każdego kto zostawia po sobie ślad:) Jeżeli spodoba mi się u Ciebie to na pewno zostanę na dłużej:).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...