Obserwatorzy

piątek, 15 marca 2013

Kosmetyczka a wizażystka

Kosmetyczka a wizażystka

Jest wiele zabiegów, które profesjonalnie wykonane mogą być tylko w  odpowiednich warunkach w salonie (tatuażu, piercingu itp.), makijaż jednak do takich zabiegów się nie zalicza i myślenie, że kosmetyczka wykona zadanie lepiej niż wizażystka ponieważ przyjmuje w „salonie” jest mylne. Te dwa zawody z pozoru są do siebie podobne, jednak należy pamiętać, że praca kosmetyczki to przede wszystkim dbanie o ciało i skórę, a makijaż jest tylko jednym z tematów, które mają uzupełnić wiedzę przyszłej kosmetyczki. W przypadku wizażystki najważniejszą rzeczą jest makijaż i jego dopasowanie do indywidualnej klientki.

 

Makijaż u kosmetyczki jest tańszy

Ceny makijaży są bardzo zróżnicowane i uwarunkowane takimi czynnikami jak:
 • okazja (makijaż ślubny będzie droższy od wieczorowego)
 • wielkość miasta (w większych miejscowościach za makijaż ślubny trzeba zapłacić nawet 600zł)
 • osoba, u której wykonywany jest makijaż (kosmetyczka będzie tańsza niż wizażystka)
 • jakość kosmetyków, na których wykonywany jest makijaż
Prawdą jest, że makijaż od kosmetyczki jest tańszy niż makijaż od wizażystki. Różnice cenowe między tymi makijażami mogą być bardzo duże i zależą od kilku czynników. Przede wszystkim na cenę składają się różnice programowe występujące jeszcze w odpowiednich szkołach – wizażystka wykona analizę kolorystyczną, dobierze kilka podkładów i wymodeluje nimi twarz, w przypadku kosmetyczki będzie to nałożenie jednego koloru podkładu na całą buzię – za fachową wiedzę trzeba odpowiednio zapłacić. Kolejnym powodem występowania różnic cenowych jest fakt, że wizażystka dolicza do ceny makijażu kwotę, jaką potrzebuje aby dojechać do klientki; w przypadku kosmetyczki to klientka musi dojechać na umówiony zabieg więc cena biletów/paliwa nie jest widoczna w cenie makijażu.
Udając się do kosmetyczki na makijaż ślubny, nie masz co liczyć na indywidualne podejście – jesteś jedną z wielu klientek tego dnia a kosmetyczka musi zdążyć Cię pomalować przed kolejnym terminem. W przypadku wizażystki nie ma możliwości umówienia więcej niż dwóch klientek na jeden dzień a bardzo często jest to tylko jedna klientka, makijaż będzie więc trwał tyle ile potrzeba i będzie dopracowany w każdym szczególe bo to Ty jesteś tego dnia najważniejsza.

Rzeczywiste ceny

Rodzaj wykonywanego makijażu jest bardzo ważny przy ustalaniu jego ceny. Najdroższy w każdym przypadku jest makijaż ślubny, niestety tylko dlatego, że ślubnym się nazywa. Nie jest on bardzo wymagający, panna młoda ma być po prostu świeża i piękna. Można powiedzieć, że makijaż ślubny to tak naprawdę makijaż dzienny „z pazurem”. Przy tym makijażu mamy do czynienia z dwoma cenami – makijaż próbny oraz makijaż właściwy. U kosmetyczki makijaż próbny kosztuje od 30zł do 80zł ale zdarzają się salony, gdzie kosztuje to więcej, natomiast makijaż właściwy to koszt od 80zł do 250zł. Cena makijażu próbnego jest zazwyczaj zaniżana, natomiast makijażu właściwego zawyżana – w ten sposób uzyskuje się cenę średnią, która nie jest ani za wysoka, ani za niska a salon wychodzi „na swoje” (pod warunkiem, że klientka nie zrezygnuje po makijażu próbnym).
U wizażystki ceny makijażu ślubnego są różne (najwyższe w Warszawie). Również mamy tutaj rozgraniczenie na makijaż próbny oraz właściwy i także ceny obu są zróżnicowane. Często jednak zdarza się, że pytając o makijaż mamy podaną jedną cenę zawierającą już obydwa makijaże. Za makijaż ślubny razem z próbnym u wizażystki trzeba zapłacić od 80zł do 500zł. Zdarzają się również ceny wyższe jeśli zapragniemy być pomalowane przez wizażystkę gwiazd.
W przypadku pozostałych makijaży nie wykonuje się prób (tylko na wyraźne życzenie klientki) a ich ceny zarówno u kosmetyczki, jak i wizażystki wahają się od 50 zł do 200 zł (z zaznaczeniem, że wizażystka będzie miała drożej).

Gdzie jest granica rozsądku?

Każda kobieta czuje ile jest w stanie wydać aby pięknie wyglądać. Odpowiednią ceną można nazwać 200zł za dwa makijaże ślubne (wychodzi po 100zł za makijaż i taka cena jest jak najbardziej do przyjęcia) oraz 80zł za makijaż okazjonalny.

Uważajmy na „okazje cenowe”

Widząc ogłoszenie typu „makijaż za 30zł” zastanówmy się, czy to rzeczywiście oszczędność i wspaniała okazja. Rzeczywiste koszty, jakie ponosi osoba wykonująca makijaż na profesjonalnych kosmetykach często przekracza 30/40zł (bierzemy pod uwagę mleczka, toniki, bazy na twarz, oczy i usta, podkłady, puder, kosmetyki kolorowe, ewentualne dodatki np. rzęsy oraz późniejsze utrwalenie). Widząc więc taką cenę makijażu możemy mieć pewność, że kosmetyki, którymi jest on wykonywany pozostawiają wiele do życzenia i będziemy mieć szczęście jeśli nie były kupione na targowisku. Zasada ta nie dotyczy makijażu próbnego.

Artykuł znalałam w internecie... Jednak od zawsze byłam tego samego zdania i chciałam uświadomić klientkom jakie błędne mają myślenie.

1 komentarz:

 1. nice blog! :)
  what about follow each other?
  let me know :)
  have a nice week-end! :)
  xx
  veronica

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy oddany komentarz. Dajecie mi wiele motywacji:)
Odwiedzam każdego kto zostawia po sobie ślad:) Jeżeli spodoba mi się u Ciebie to na pewno zostanę na dłużej:).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...