Obserwatorzy

wtorek, 10 listopada 2020

Skałki Twardowskiego w Krakowie.

 Witajcie kochani. Obecnie mamy już listopad i pogoda nostalgiczna dzisiaj. Dobrze ,że mamy wspomnienia które pozwalają nam ogrzać nastrój. Jak dobrze móc je zbierać w swojej głowie i uwieczniać na zdjęciach. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać cudowne miejsce w Krakowie. Nie jest to miejsce o którym wie każdy przejezdny ,a nawet jeśli ktoś wyczyta o nim w internecie to stwierdza nierzadko ,że nie warto sobie tym zawracać głowę. Ja uważam ,że trzeba tam stanąć nogą i poczuć tą magię a wtedy mówcie co chcecie ;). To cudowne miejsce skrywa się w zachodniej części Krakowa przykryte lasem.  Mowa tu o skałkach Twardowskiego. 






Nazwa Skałek Twardowskiego pochodzi od legendy, według której Pan Twardowski w tym miejscu miał prowadzić szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, jednak laboratorium wybuchło i na jego miejscu powstały skałki

Trochę Wikipedii ;)

Ogólnie jest to Park miejski będący fragmentem lasów. Obszar znajduje się na wysokości 200–230 m n.p.m.[1] Jest to jeden z siedmiu zrębów na terenie Krakowa. Powstał w wyniku ruchów tektonicznych w trzeciorzędzie. Budują go powstałe w ciepłym morzu późnojurajskie (oksford) wapienie. Mają miąższość do 230 m i są to wapienie płytowe uławicone, rzadziej wapienie skaliste i kredowate. Licznie występują w nich konkrecje krzemionkowe. Miejscami wśród wapieni jurajskich występują wapienie z okresu turon i margle senonu. Pomiędzy zrębami znajdują się rowy tektoniczne wypełnione utworami miocenu, a w czwartorzędzie przykryte żwirami, piaskami, lessami i aluwiami. Niektóre z aluwiów łączą się hydraulicznie z wodami Wisły. We wschodniej części zrębu wśród zachowanych płatów wapieni turońskich występują liczne ziarna kwarcu tworzące na powierzchni „wcistki”. W wapieniach miejscami można dostrzec ślady drążenia ich przez jeżowce[4].

Występują formy krasowe – liczne leje krasowe o głębokości 1-2 m, jaskinie i schroniska[2]. Największa z jaskiń to Jaskinia Twardowskiego. W 2019 roku grotołazi zbadali jej korytarze o łącznej długości 500 m. Pozostałe jaskinie i schroniska to: Jaskinia JasnaJaskinia KogutaJaskinia MuszaJaskinia NiskaJaskinia pod NyżąJaskinia przed ProblemówkąJaskinia PychowickaJaskinia w AnastomozachJaskinia z KulkamiKawerna MagazynOkienko ZbójnickieRurkaSchronisko nad SadystówkąSchronisko obok AnastomozówTunel w Pychowicach.


Formami stworzonymi w wyniku działalności ludzkiej na Skałkach Twardowskiego są:

  • nieczynne kamieniołomy: Łom BergeraSkałki TwardowskiegoKapelanka i Zakrzówek. Dawniej eksploatowano w nich wapienie dla potrzeb budownictwa, później do budowy dróg i do wapienników, a w końcu dla zakładów produkujących sodę[6].
  • Zalew Zakrzówek – zalew, który powstał w wyniku wypełnienia wodą Wisły wyrobiska po kamieniołomie Zakrzówek. Ma dużą głębokość i przejrzystą wodę, dzięki czemu doskonale nadaje się do nurkowania,
  • wały przeciwpowodziowe – zostały usypane w XIX wieku, a ciągną się wzdłuż brzegów Wisły,
  • pozostałości wybudowanej przez Austriaków Twierdzy Kraków, m.in. szaniec FS-29[7]Kawerna Magazyn[5].

Zachodnią część wzgórza zagospodarowano tworząc jeden z najładniejszych parków w Krakowie. Wykonano asfaltową alejkę, sieć szutrowych ścieżek, nasadzono drzewa, zamontowano wiaty, ławki, kosze na śmieci[4]. Z kilku punktów widokowych na wzgórzu i skałach widoczne jest Stare Miasto Kraków, Pasmo Sowińca z Kopcem Kościuszki i Kopcem Piłsudskiego[7]. Realizowany jest dwuletni plan zagospodarowania Zalewu Zakrzówek w celu udostępnienia go do rekreacji (dotychczas obowiązuje w nim zakaz kąpieli)[8].





Jest to miejsce ,które warto dodać do swojego planu podróży ,na pewno się nie zawiedziecie. Niestety prowadzona jest modernizacja tego miejsca na ogólnodostępny park miejski i obawiam się ,że nie będzie już tak magicznie i klimatycznie :(.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy oddany komentarz. Dajecie mi wiele motywacji:)
Odwiedzam każdego kto zostawia po sobie ślad:) Jeżeli spodoba mi się u Ciebie to na pewno zostanę na dłużej:).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...